Wyszukiwanie tanich lotów cz. II – Azair

Średnia ocena: 5.
Oceniono: 1 raz

Poprzednia część była w większości czysto teoretyczna. Bez informacji w niej zawartych nie byłbyś w stanie w stu procentach wykorzystać potencjału wyszukiwarki, której będzie dotyczył ten rozdział, pt. „Wyszukiwanie tanich lotów cz II – Azair”. Teraz, gdy już jesteś na bieżąco z aktualnymi promocjami oraz wiesz, których terminów omijać podczas wyszukiwania tanich biletów by trafić na najniższe ceny, przejdziemy małymi kroczkami do praktyki.

Uważaj na drogie transfery!

Zanim przystąpimy do wyszukiwania powinieneś wiedzieć, że transfery często potrafią być droższe od samych lotów i mogą niespodziewanie zrujnować Twój budżet. Szczególnie na początku swojej przygody z wyszukiwaniem tanich lotów zawsze, zanim przystąpisz do zakupu, zorientuj się w kwestii dojazdów. Przykładem może być lotnisko o mylącej nazwie Oslo Sandefjord Torp, które położone jest 110 km od Oslo, co za tym idzie, koszt dojazdu do stolicy Norwegii jest bardzo drogi. Wynosi ok. 100 PLN w jedną stronę. Z podobnymi cenami możesz się spotkać lądując m.in na lotnisku Sztokholm Skavsta, Reykjavik Keflavik, czy Paryż Beauvais.

Wyszukiwanie tanich lotów z Azair

Azair jest wyszukiwarką służącą do przeszukiwania tanich lotów w Europie, po części także na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Posiada szereg funkcji, dzięki którym wyszukiwanie tanich lotów nigdy nie było tak proste. Możemy wyszukiwać loty bezpośrednie i z przesiadkami z wielu lotnisk jednocześnie. Wyszukiwanie odbywa się według konkretnych dat lub podanego przez nas zakresu czasu. Mamy całkowitą kontrolę nad ilością przesiadek oraz wieloma innymi parametrami wyszukiwania. Warto wspomnieć również o opcji „gdziekolwiek”, dzięki której algorytm wyszuka za nas miejsce docelowe./

Opcje wyszukiwania tanich lotów:
Wyszukiwanie tanich lotów

 • Nie ograniczaj się do konkretnego lotniska – w tym miejscu możesz zarówno wpisać nazwy krajów, jak i konkretnych miast, czy lotnisk, z których nastąpi wyszukiwanie tanich lotów. Genialna jest opcja „Główne europejskie lotniska”, po wybraniu której, program dodaje za nas 45 lotnisk, z których nastąpi wyszukiwanie przelotów. Tą listę możemy oczywiście rozszerzyć wybierając przycisk „Dodaj lotniska w pobliżu”, a następnie wpisując kolejne interesujące nas lotniska.
 • Nie wiesz dokąd lecieć? Wybierz opcję „gdziekolwiek” – po wybraniu tej opcji algorytm jako miejsca docelowe dodaje wszystkie lotniska z bazy.
Wyszukiwanie lotów spośród podanego zakresu czasu:
Wyszukiwanie tanich lotów
 • Zakres dat od – od tej daty zaczyna się wyszukiwanie lotów.
 • Zakres dat do – tutaj podajemy maksymalną datę powrotu.
 • Długość pobytu będzie oscylować pomiędzy minimalną i maksymalną podaną przez Ciebie liczbą dni.
Wyszukiwanie lotów w konkretnych datach:
Wyszukiwanie tanich lotów
 • Data wylotu – konkretnie w tej dacie algorytm będzie wyszukiwał najtańszych wylotów.
 • Data powrotu – konkretnie w tej dacie algorytm będzie wyszukiwał najtańszych powrotów.
 • Wyszukuj 5 dni przed i 5 dni po podanym terminie – komputer rozszerzy zakres poszukiwań do pięciu dni w obie strony. Bardzo przydatna opcja. Czasami zdarza się tak, że dzień przed planowaną przez nas wcześniej datą wylotu, cena potrafi być dużo niższa.
Zaawansowane parametry wyszukiwania:
Wyszukiwanie tanich lotów
 • Możliwość wyboru dni tygodnia, w których chcemy wylecieć – algorytm wyszukuje wylotów tylko w zaznaczonych dniach tygodnia. Opcja szczególnie przydatna, jeśli jesteśmy zainteresowani wylotami weekendowymi.
 • Możliwość wyboru dni tygodnia, w których chcemy wrócić – algorytm wyszukuje lotów powrotnych tylko w zaznaczonych dniach tygodnia.
 • Powrót do tego samego lotniska wylotu – po odznaczeniu tej opcji algorytm będzie wyszukiwał najtańszych powrotów na lotniska z listy. W sytuacji, gdy na liście znajdują się np. wszystkie Polskie lotniska, to wylot może nastąpić z Warszawy, a powrót do Gdańska.
 • Powrót z tego samego lotniska przylotu – po odznaczeniu tej opcji algorytm będzie wyszukiwał także loty z innych lotnisk, niż te na którym wylądowaliśmy. Wszystkie lotniska, które chcemy brać pod uwagę muszą znajdować się na liście z lotniskami docelowymi.
 • Wizz Discount Club – po zaznaczeniu tej opcji wyszukiwane będą loty z cenami dla klubowiczów WDC.
 • Super Volotea – po zaznaczeniu tej opcji wyszukiwane będą loty z cenami dla członków klubu Super Volotea.
Pozostałe zaawansowane parametry wyszukiwania:
Wyszukiwanie tanich lotów
 • Godzina postoju musi być między – wybieramy minimalny i maksymalny czas przesiadki. Wyszukiwane będą loty z postojami nie krótszymi oraz nie dłuższymi niż podane.
 • Wychodzące: godzina lotu musi być między – wybieramy najwcześniejszą i najpóźniejszą godzinę wylotu.
 • Przychodzące: godzina lotu musi być między – wybieramy najwcześniejszy i najpóźniejszą godzinę lotu powrotnego.
 • Przesiadki tylko wewnątrz strefy Schengen – po zaznaczeniu tej opcji zgadzamy się na przesiadki jedynie wewnątrz strefy Schengen.
 • Pozwól na transfer naziemny między lotniskami – po zaznaczeniu tej opcji wyszukiwane będą loty z przesiadkami lądowymi pomiędzy lotniskami.
Podstawowe funkcje wyszukiwania:
Wyszukiwanie tanich lotów
 • Wybieramy maksymalną ilość przesiadek – mamy do dyspozycji maksymalnie 3 przesiadki podczas jednego przelotu. Chcąc wyszukiwać jedynie loty bezpośrednie należy wybrać opcję „Tylko loty bezpośrednie”.
 • Nie mam nic przeciwko nocowaniu na lotnisku – zaznaczając tą opcję zgadzamy się na wyszukiwanie lotów z przesiadkami nocnymi. Loty przesiadkowe są wyszukiwane na kolejny dzień.

Wyszukiwanie tanich lotów – przykładowe ćwiczenia:

Ćwiczenie pierwsze
Ćwiczenie drugie
Ćwiczenie trzecie

W kolejnej części uzupełnimy wiadomości teoretyczne oraz poznacie kolejne strony internetowe, dzięki którym będziecie mogli skorzystać z wyszukiwanych na bieżąco ofert typu Last Minute.