Szukanie tanich lotów cz. III – Skyscanner

Średnia ocena: 5.
Oceniono: 1 raz

Szukanie tanich lotów

Często w internecie publikowane są świetne oferty na przeloty tradycyjnymi liniami lotniczymi w odległe miejsca za niesamowite ceny. Skąd one się biorą? Jak są one wyszukiwane? Przedstawię Wam jeden ze sposobów, dzięki któremu szukanie tanich lotów stanie się na prawdę proste. Korzystając z niego znajdziecie najlepsze okazje, jeśli tylko będziecie konsekwentnie przeszukiwać poszczególne trasy.

Szukanie tanich lotów – tradycyjni przewoźnicy

Chcąc przeszukiwać odległe trasy tradycyjnych przewoźników w większości przypadków Azair pomimo, że jest świetnym narzędziem okaże się być nieprzydatny. W takich sytuacjach na jego miejsce wskakuje jeszcze potężniejsza wyszukiwarka – Skyscanner. Pozwala ona na szukanie tanich lotów z danego kraju w dowolne miejsce na cały rok, wybierając przy tym najtańszy miesiąc wylotu i powrotu.

Wiele osób (w tym ja) poszukuje inspiracji. Wybieramy przy tym interesujące nas miejsce wylotu i sprawdzamy wszelkie kombinacje lotów – możliwie najtańsze. To jest możliwe dzięki wyszukiwarce Skyscanner. Warto wspomnieć, że wyświetlane ceny czasami nie mają pokrycia w rzeczywistości. Z tego powodu zawsze w bardzo prosty sposób upewniam się, że wyszukane ceny w określonych datach są prawdziwe. Wklepuje je w jeszcze inną wyszukiwarkę, którą jest np. Momondo. Czasami bywa też tak, że są one niższe.

Jak używać wyszukiwarki Skyscanner?

Wchodząc na stronę Skyscanner zastajemy skromną, niczym nie przyciągającą wzrok wyszukiwarkę, ale nie dajcie się zwieść pozorom – jest to potężne narzędzie.

Wyszukiwarka Skyscanner:
Szukanie tanich lotów

Opcją Multi-city póki co nie będziemy się zajmować.
W miejsce wylotu możemy wpisać zarówno kod lub nazwę lotniska, miasto, czy też nazwę kraju, z którego interesują nas loty.
Ciekawa opcja kryje się w miejscu wyboru dat.

To jest tytuł pola
Szukanie tanich lotów

Po zmianie zakładki na cały miesiąc możemy skorzystać ze świetnej funkcji wyszukiwania najtańszych lotów w całym dostępnym kalendarzu. Uruchamiamy ją wybierając przycisk Najtańszy miesiąc. Wybieramy tą opcję zarówno do wylotu, jak i do powrotu.
Jeszcze przed rozpoczęciem wyszukiwania mamy możliwość odrzucenia z góry lotów z przesiadkami wybierając opcję Tylko loty bezpośrednie.

Szukanie tanich lotów – pierwsze poszukiwania

Wyszukując po raz pierwszy lotów w dowolne miejsce z wybranego kraju, nie znając przy tym optymalnych cen, możesz czuć się nieco zdezorientowany. Z czasem, konsekwentnie przeszukując te same trasy poznasz, która z cen jest okazyjna, a kiedy trafisz na tzw. Error Fare (rezerwacje takich biletów mogą zostać odwołane, mimo to, często się one utrzymują).

Jakie kraje przeszukiwać? Na początku sprawdzamy oczywiście połączenie z Polski. Następnie najlepiej będzie jak zaczniesz sprawdzać każdy kraj po kolei, do którego można się tanio i szybko dostać z Polski czyli:

 • Niemcy
 • Węgry
 • Ukraina
 • Czechy
 • Litwa
 • Belgia
 • Szwecja
 • Norwegia
 • Holandia
 • Włochy
 • Wielka Brytania
 • Francja

Z czasem Twoja lista będzie coraz krótsza, w zależności od kierunku, którego będziesz poszukiwał.

Czas na praktykę!

Naszym celem jak znalezienie najtańszych lotów do Uzbekistanu. Interesuje nas wylot z Europy. Miasto przylotu nie ma znaczenia. Termin dowolny, przesiadki wchodzą w grę.

 1. Jako miejsce przylotu wpisujemy kraj – Uzbekistan.
 2. Jako datę wylotu wybieramy najtańszy miesiąc.
 3. Jako datę powrotu również wybieramy najtańszy miesiąc.
 4. Jako miejsce wylotu wpisujemy po kolei kraje z listy (zaczynamy oczywiście od Polski).
Wylot z Polski:
Szukanie tanich lotów
Wylot z Niemiec:
Szukanie tanich lotów
Wylot z Węgier:
Szukanie tanich lotów
Wylot z Ukrainy:
Szukanie tanich lotów

Ceny są do siebie dosyć zbliżone. Lecimy więc dalej po kolei, wybierając następne kraje z podanej powyżej listy.
Przy wyborze Włoch, jako miejsca wylotu trafiamy na świetną okazję:

Wylot z Włoch:
Szukanie tanich lotów

Jest to najlepsza okazja cenowa na przelot w obie strony do Uzbekistanu z Europy. Klikamy zielony przycisk z ceną i przechodzimy do wyboru miast wylotu:

Wylot z Włoch:
Szukanie tanich lotów

Ceny wylotów z poszczególnych Włoskich miast są dosyć podobne. Najtańszy jest Mediolan. Sprawdźmy więc daty najtańszych przelotów. Warto też zauważyć, że za 62 PLN więcej dolecimy na miejsce bezpośrednio z Rzymu.

Kalendarz najtańszych przelotów:
Szukanie tanich lotów

Najtańszą datą wylotu jest 1 wrzesień w cenie 276 PLN. Powrót 8 września jest w tej samej cenie.
To jest najlepszy moment aby zorientować się w kwestii dolotów z Polski. Warto skorzystać z dobrze nam już znanej wyszukiwarki Azair, która w tym przypadku powinna się świetnie spisać. Jeśli doloty w dostępnych datach są drogie to warto pomyśleć o wyborze innych dat lub zmianie lotniska wylotu np. na Rzym, który był droższy jedynie 62 PLN. Załóżmy, że w tym przypadku dolot do Mediolanu jest bardzo tani.
Wybieramy przycisk Sprawdź loty i przechodzimy dalej.

Najtańsza opcja:

Klikamy sprawdź i orientujemy się w kwestii przesiadek oraz harmonogramu podróży.

Harmonogram podróży:
Szukanie tanich lotów

W czasie lotu do Uzbekistanu czeka na nas jedna krótka przesiadka (1h 15 min). Powrót bezpośrednio.
Na dole strony mamy wymienionych pośredników oraz ceny, w jakich oferują sprzedaż biletów na wybranej trasie:

Pośrednicy:
Szukanie tanich lotów

Interesują nas oczywiście Ci pośrednicy, którzy oferują najniższe ceny, jednak przed zakupem warto zorientować się, jakie opinie krążą w internecie o poszczególnych OTA, czyli inaczej pośrednikach (ang. Online Travel Agents). Najpewniej będzie to zrobić na stronie Trustpilot.

Przed zakupem biletów przez Skyscanner warto zorientować się również jak kształtują się ceny tych samych biletów na innych wyszukiwarkach np:

Teraz już wiesz, jak szukać gdy nie wiesz skąd chcesz lecieć, dokąd lecieć i kiedy lecieć. Czego zatem szukamy? Okazji!