Sardynia na własną rękę. Praktyczne informacje

Oceń wpis!

Sardynia na własną rękę

Sardynia jest wielką Włoską wyspą wyróżniającą się pięknymi piaszczystymi plażami i niezwykłym turkusowym kolorem wody w morzu. Lecąc na Sardynię od samego początku mieliśmy w planach wynajęcie samochodu. Jak się okazało – bez karty kredytowej, której nie posiadamy nie jest to możliwe bez dodatkowych opłat i sporego depozytu. Nie zachęcały nas również opinie ludzi, w których dzielili się oni negatywnymi doświadczeniami z poszczególnymi wypożyczalniami.
Ostatecznie w odróżnieniu od wielu osób twierdzących, że bez wypożyczenia samochodu się nie obejdzie, zdecydowaliśmy poruszać się komunikacją publiczną.
Przed przylotem na wyspę warto poznać kilka podstawowych zasad, które niezwykle przydadzą się na miejscu.

Sardynia – komunikacja publiczna

Ważną sprawą jest to, aby czekając na przystanku, widząc nadjeżdżający autobus wystawić rękę, informując tym gestem kierowcę, że chcemy wsiąść do środka. W innym wypadku się on nie zatrzyma. Chcąc wysiąść z autobusu powinniśmy nacisnąć przycisk STOP przed interesującym nas przystankiem. Gdy tego nie zrobimy, to podobnie jak w powyższej sytuacji – kierowca pojedzie dalej.

Po mieście kursują autobusy CTM (pomarańczowe).
Bilety możemy kupić w automatach, kioskach oraz u kierowcy za dopłatą (w zależności od dostępności).
Ceny biletów kształtują się następująco:

 • 90-minutowy – 1,30 euro
 • Dobowy (ważny do północy) – 3,30 euro

Autobusy są punktualne i kursują z dużą częstotliwością. Na większości przystanków w Cagliari znajdują się tablice elektroniczne zawierające godziny odjazdów poszczególnych linii.
Strona przewoźnika: ctmcagliari.it

Sardynia na własną rękę

Galeria:


Między miastami kursują wygodne autobusy ARST (niebieskie).

W Cagliari bilety można zakupić w specjalnym punkcie, znajdującym się ok. 50 metrów od dworca kolejowego (budynek z McDonaldem). Kursują one nierzadko tylko raz dziennie na poszczególnych trasach. Bilety, podobnie jak w przypadku autobusów miejskich kasujemy zaraz po wejściu do autobusu.
Na miejscu świetnie spisują się mapy Google Maps, informując nas również o cenach biletów na poszczególnych trasach przewoźnika.
Przykładowe ceny przejazdów:

 • Trasa Cagliari – Chia (3,70 euro za stronę)
 • Trasa Cagliari – Costa Rei (4,90 euro za stronę)

Strona przewoźnika: arst.sardegna.it (tylko po włosku)

Sardynia na własną rękę

Galeria:

Jedzenie

Wybierając się do restauracji warto wiedzieć, że do rachunku dodawana jest tajemnicza pozycja zwana coperto. Jest to kwota doliczana za zajęcie miejsca oraz nakrycie wynosząca około 2 euro za osobę. Jedynym sposobem na uniknięcie tego typu opłaty jest zamawianie posiłków na wynos.
Ceny pizzy w lokalu zaczynają się od około 5 euro.
Świetnym miejscem na zakup świeżych owoców, serów, czy ryb jest lokalny targ w Cagliari – Mercato di San Benedetto. Nam szczególnie posmakowały mandarynki :).

Sardynia na własną rękę

Galeria:

Sardynia – wynajem rowerów

Ceny wypożyczenia rowerów w Cagliari często zbliżają się do kosztów wynajęcia samochodu na wyspie poza sezonem. W naszym hotelu koszt wypożyczenia zaczynał się od od 5 euro za godzinę.
Najtaniej rower można wypożyczyć w Parku Molentargius Saline, z którego bardzo szybko można się nim dostać na plażę Poetto. Do wynajęcia roweru będzie nam potrzebny jedynie dokument tożsamości np. dowód osobisty. Depozyt nie jest wymagany.

Szczegółowy kosztorys:

 • 1h – dorosły 3 euro / dziecko 2 euro
 • 2h – dorosły 5 euro / dziecko 3 euro
 • 3h – dorosły 6 euro / dziecko 3,50 euro
 • 4h – dorosły 7 euro / dziecko 4 euro
 • 5h – dorosły 8 euro / dziecko 4,50 euro
 • 6h – dorosły 9 euro / dziecko 5 euro
 • 7h – dorosły 9,50 euro / dziecko 5,50 euro
 • 8h – dorosły 10 euro / dziecko 6 euro

Jest możliwość wypożyczenia również fotelików, kasków i kłódek do rowerów za dodatkowe 1 euro.

Cagliari – dojazd z lotniska

Lotnisko położone jest ok. 6 km od stolicy Sardynii. Najtańszą opcją dotarcia z lotniska Elmas do centrum Cagliari jest pociąg. Dojazd zajmuje ok. 7 minut i wynosi 1.30 euro.
Stacja kolejowa znajduje się ok. 450 m od lotniska. Aby dostać się na stację musimy po dotarciu do hali przylotów skierować się w lewą stronę, dalej idąc według znaków.
Automaty zlokalizowane są w hali przylotów i przed peronami. Mamy możliwość wyboru w automatach angielskiej wersji językowej.
Bilety należy obowiązkowo skasować przed wejściem do pociągu!


Pociągi nie kursują nocą. W nocy jedyną opcją na dostanie się z/na lotnisko jest taksówka. Nocny kurs taxi z Cagliari na lotnisko kosztował nas 25 euro (niecałe 15 minut jazdy).